RÓKAHEGYI GÖRÖGKATOLIKUS TEMPLOM

A sóstóhegyi paróchiához tartozó Szent István-templom honlapja

✠     A templom története     

 

Templomunk történetéhez gyűjtünk minden adatot:

1. írásos feljegyzést;

2. fényképet;

3. személyes visszaemlékezést.

 

templombelso.jpg

 

Templomunk 27 évvel ezelőtt épült.

A templomot egy helybéli kőműves építette fel.

A bádogteteő miatt szólt a tűzoltóság, mert  a repülők miatt nem volt szabad olyat feltenni, más megoldást kellett találni. (dr. Cs. I. G.)

 

A szentély falképének megáldása

Keresztes Szilárd püspök úr 2000. szeptember 9-én szentelte meg a „Krisztus főpap és király”  falképet a szentélyben, amelyet özv. Orosz Pálné adományából maga a paróchus (dr. Janka Ferenc) festett. (GKSz 2000/10/3)

 

2000_09_09_kep_megald.jpg

 

  

Keresztszentelés a Rókahegyen

2017. szeptember 10-én Szocska A. Ábel apostoli kormányzó megszentelte a Nyíregyháza-Sóstóhegyi Egyházközség kápolnája előtt felállított keresztet.

A Nyíregyháza-Sóstóhegyi Egyházközség hívei 2017. szeptember 10-én gyűltek össze a csöppnyi rókahegyi kápolnában, hogy a hálaadást követően sor kerüljön a kápolna előtt felállított kereszt megáldására.

Az ünnepi Szent Liturgiát Szocska A. Ábel apostoli kormányzó végezte, aki köszönetet mondott a közösség tagjainak az összefogásért, és külön köszöntötte a közösség „motorját” Mányik Andrást és feleségét, Erzsikét, akiknek lelkesedése, fáradozása élővé teszi ezt az egyházközséget.

Ábel atya beszédét a kereszt, mint a nehézség, a gyötrelmek és a megalázottság szimbólumának jelképétől vezette át a kereszt szépségéig, mert számunkra a kereszt magától Krisztustól válik széppé.

Dr. Sivadó Csaba parókus atya szintén köszönetet mondott a híveknek adományaikért, munkáikért, valamint Monostory Viktóriának és dr. Pénzeli Péternek, akik a corpust festették, a Groska Kft-nek a famunkáért, Urgyán Bélának a vasmunkáért és Darabánt Györgynek a burkolásért. 

A Szent Liturgiát és a keresztszentelést követően a sóstóhegy-rókahegyi hívek agapéra invitálták vendégeiket, így lehetőség volt a kötetlen, egymáshoz forduló beszélgetésekre is. (https://www.nyirgorkat.hu/?q=hir&id=1257&l=)

 

 img.jpg

 

Interjú Monostory Viktóriával,
a kereszt festőjével

Szemlélem a gyönyörű keresztet a rókahegyi templomunk előtt. Nemrég kérdeztelek a jósavárosi keresztről, ami szintén csodálatos, de más technikával készült. Most szeretném, ha erről mesélnél. Bő másfél év telt el a felszentelése óta. Hogyan emlékszel vissza a kereszt készítésére? Van-e valami külön élményed, vagy csak „egy munka a sok közül”?

Hogyan kaptad a felkérést a megfestésére?

Sivadó Csaba atya nem először keresett már meg minket, hogy útszéli keresztre korpuszt készítsünk. Ha ő kér bennünket, biztosak vagyunk benne, hogy valami szép dolog születik, az imaháttere mindig kísér bennünket.

Egyedül készítetted, vagy segített-e valamiben a férjed, Péter?

Nélküle soha semmi nem jöhet létre, az Ő tevékeny támogatása nélkül semmit sem tudnék csinálni. Rengeteg háttérmunkát vállal magára, a logisztika, a friss szemmel látás (gyakran az alkotó „belenézi magát a képbe”, ahogy Kisléghi Nagy Ádám mondja és már nem is látja mit csinál), csiszolás, alapozás, bátorítás, lelkesítés …

Megvan-e kötve a kezed egy ilyen munka közben? Gondolok arra, hogy a korpusz előre ki van vágva…

Igen, adott a méret, sokszor a forma is. Van, hogy egy régebbi korpuszt szeretnének megújultan látni az egyházközség tagjai és ragaszkodnak a megszokott formához és ha az anatómia egy kicsit annak idején különösen is alakult, de mégis ebbe a „keretbe”, sziluettbe kell belevarázsolódnia Krisztus Urunknak úgy, hogy kifejező is legyen vagy ahogy Atanáz atya mondta „imádkozni lehessen előtte”.

Egyáltalán: hogyan kell egy ilyen munkának nekifogni, majd végbevinni?

Ha új kereszt állíttatik, eldönti a közösség, hogy egy, két vagy háromágú keresztet szeretnének, milyen nagyságú legyen, korpusz legyen, vagy a keresztformába kerüljön a megfestett Krisztus alak, vegye-e körül az Istenszülő alakja Szent Jánossal, a Nap, a Hold, Jeruzsálem kőfalai …mi legyen az anyaga, stílusa, hagyományos vagy bizánci. Majd vázlatrajz, fémvágó mester, csiszolás, alapozás, aranyozás, festés, lakkozás, felszerelés, megáldás.

Mit szeretsz inkább festeni: ikont, keresztet? Vagy inkább rézkarcot vagy üvegzománcot készíteni? Gazdag a repertoár…

Mindig az adott feladatba szerelmesedünk bele és az hozza, milyen technikával lehet „elkövetni” és abban a pillanatban azt szeretjük legjobban.

Az egyik fényképen rajta vagy a szentelési ünnepségen. Hogyan emlékszel vissza? Maradt valami szép élményed?

Mindig jó érzés, ha meghívnak minket a szentelési ünnepségre és el is tudunk menni, látjuk, hogy örülnek, meg vannak elégedve a kereszttel, ikonnal, ólomüveggel…

Itt Rókahegyen Ábel püspök atya áldotta meg a keresztet, ő is nagyon szereti és érti a szépet és izgultunk is, mit fog mondani.

És köszönöm!

I. I.

 

nika25.jpg

 

✠     Eddigi szolgálattevők     

Szemerszky János (1921?-1953 - Kótajból)

Tóth György  (1952- Nyírpazonyból) hitoktató

Fodor István (1953-1955 - Nyírpazonyból)

Dr. Békés Géza (1955-1960 - Nyírszőlősről)

Serbán Mihály (1960-1981 - Nyírszőlősről)

Dr. Mosolygó Marcell (1981-1982 - Nyíregyházáról)

Dr. Cselényi István Gábor (1982-1999 - Nyírszőlősről)

Dr. Janka Ferenc (1999-2002 - Nyírszőlősről)

Kiss Zsolt (2002-2010 - Sóstóhegyről)

Orosz Árpád (2010-2013 - Sóstóhegyről)

Dr. Sivadó Csaba (2013-2019 - Sóstóhegyről)

Dr. Ivancsó István (2019- - Nyíregyházáról)

 

 

1952. november 25-én Nyíregyházához csatolták: Sóstóhegyet és Rókahegyet

http://www.szabarchiv.hu/drupal/sites/default/files/443-488.pdf

(453. lap)

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 36
Heti: 205
Havi: 152
Össz.: 65 695
Oldal: Történetünk
RÓKAHEGYI GÖRÖGKATOLIKUS TEMPLOM - © 2008 - 2024 - rokahegyitemplom.hupont.hu

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat